Gjilan.AL

G-Lan City

Asteroidi ndriçon qiellin mbi Kanalin anglez (VIDEO)

Një asteroid i vogël ka hyrë në atmosferën e Tokës dhe është parë duke ndriçuar qiellin mbi Kanalin Anglez, duke krijuar një efekt mahnitës të yllit.

Meteori 1 m (3ft) – ose asteroidi i vogël – u pa pak para orës 03:00 të hënën në mëngjes.

Përdoruesit e mediave sociale, disa me bazë në jug të Anglisë, shpërndanë pamjet e gurit që është quajtur Sar2667.

Është vetëm hera e shtatë që është parashikuar përplasja e një asteroidi, më përpara, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Agjencia Evropiane e Hapësirës shkroi në Twitter se ishte “një shenjë e përparimeve të shpejta në aftësitë globale të zbulimit të asteroideve!”.

Agjencia më parë tha se objekti pritej të “goditte në mënyrë të sigurt” atmosferën e tokës pranë qytetit francez të Rouen.

Organizata Ndërkombëtare e Meteorit, një organizatë jofitimprurëse me bazë në Belgjikë, tha se objekti do të kishte hyrë rreth 4 km (2.5 milje) nga bregu francez dhe do të krijonte një efekt “top zjarri”.

Asteroidi i fundit i parashikuar të hynte në atmosferën e Tokës paraprakisht u pa në qiellin mbi Ontario, Kanada në nëntor të vitit të kaluar.

The post Asteroidi ndriçon qiellin mbi Kanalin anglez (VIDEO) appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]