Gjilan.AL

G-Lan City

Ariu polar vret një grua dhe një djalë në fshatin e Alaskës

Një ari polar ka sulmuar duke i lënë të vdekur një grua dhe një djalë në një fshat të largët të Alaskës, kanë thënë autoritetet.

Ariu hyri në fshatin Uells të martën pasdite, në skajin perëndimor të gadishullit Seward, dhe filloi të ndiqte njerëzit, tha policia.

Teksa sulmoi gruan dhe djalin, ariu u qëllua dhe u vra, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Sulmet fatale të arinjve polarë në Alaskë janë të rralla, por ekspertët thonë se takimet me njerëzit do të shtohen me shkrirjen e akullit.

“Raportet fillestare tregojnë se një ari polar kishte hyrë në komunitet dhe kishte ndjekur disa banorë,” shkruajtën trupat e shtetit të Alaskës në një dërgesë, sipas Associated Press.

“Ariu sulmoi për vdekje një femër të rritur dhe një mashkull të mitur”.

Emrat e dy viktimave nuk janë bërë të ditur nga policia pasi familjarët janë ende duke u njoftuar.

Policia dhe zyrtarët shtetërorë do të udhëtojnë në Uells për të hetuar më tej sapo të lejojë moti.

Uellsi është një qytet i vogël, kryesisht i përbërë nga banorët vendas Inupiaq. Rreth 150 njerëz jetojnë në vendbanimin e largët, i vendosur mbi 1,185 milje (1,907 km) në veri-perëndim të kryeqytetit të shtetit Juneau.

Një studim i vitit 2017 i publikuar nga The Wildlife Society zbuloi se sulmet e arinjve polarë ndaj njerëzve ishin rritur që nga viti 2000 dhe kishin më shumë gjasa të ndodhnin midis korrikut dhe dhjetorit – kur akulli i detit mbulonte një zonë më të vogël.

The post Ariu polar vret një grua dhe një djalë në fshatin e Alaskës appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]