Gjilan.AL

G-Lan City

Ambasadori rus në Serbi: S’ka zgjidhje të drejtë për Kosovën pa neve dhe Kinën

Ambasadori rus në Serbi, Alexander Botsan-Kharchenko ka deklaruar se pa “Rusinë dhe Kinën nuk do të ketë zgjidhje të drejtë për Kosovën”.

Sipas tij, Rusia nuk e njeh Kosovën dhe mbetet në parimin e mbështetjes së Beogradit.

Botsan-Kharchenko tha për Veçernje Novosti se Rusia, si anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, do të mbështesë vetëm një zgjidhje që sipas tij “korrespondon me interesat kombëtare të Serbisë, qoftë për normalizimin e marrëdhënieve apo qetësimin e krizës aktuale”, transmeton Klankosova.tv.

Kur u pyet lidhur me raportimet se për shkak të konfliktit ruso-ukrainas, Rusia mund të bëjë një kthesë dhe të njohë Kosovën, diplomati rus në Beograd tha se kjo nuk është e vërtetë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

The post Ambasadori rus në Serbi: S’ka zgjidhje të drejtë për Kosovën pa neve dhe Kinën appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]