Gjilan.AL

G-Lan City

“All Quiet on the Western Front” fiton çmimin BAFTA

“All Quiet on the Western Front” (”Asgjë e re nga fronti i Perëndimit”) fitoi çmimin prestigjioz britanik BAFTA, pasi ishte nominuar 14 herë.

Filmi luftarak i Edward Berger fitoi përfundimisht shtatë çmime, përfshirë filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë.

Cate Blanchett dhe Austin Butler fituan aktoren kryesore dhe aktorin kryesor për interpretimet e tyre në “TAR” dhe “Elvis”.

Më poshtë vijojnë çmimet kryesore të BAFTA-s:

Filmi më i mirë

“All Quiet on the Western Front”
“Banshees e Inisherin”
“Elvis”
“Gjithçka kudo në të njëjtën kohë”
“TAR”

Filmi më i mirë britanik

“Pas diellit”
“Banshees e Inisherin”
“Brian dhe Charles”
“Perandoria e Dritës”
“Fat i mirë për ty, Leo Grande”
“Të jetosh”
“Muzikali i Matilda i Roald Dahl”
“Shiko si vrapojnë”
“Notarët”
“Çudia”

Aktorja kryesore më e mirë

Cate Blanchett, “TAR”
Viola Davis, “The Woman King”
Danielle Deadwyler, “Deri”
Ana De Armas, “Bjonde”
Emma Thompson në “Good Luck to You, Leo Grande”

Aktori kryesor më i mirë

Austin Butler, “Elvis
Brendan Fraser, Balena
Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”
Paul Mescal, “Aftersun”
Bill Nighy, “Living”./ atsh / KultPlus.com

The post “All Quiet on the Western Front” fiton çmimin BAFTA appeared first on KultPlus.