Gjilan.AL

G-Lan City

Aktorja Marisa Abela do të portretizojë Amy Winehouse në filmin biografik ‘Back to Black’

Aktorja britanike Marisa Abela do të portretizojë Amy Winehouse në një biografi për këngëtaren e ndjerë, me xhirimet që do të fillojnë në Londër të hënën, ka thënë kompania e prodhimit dhe shpërndarjes Studiocanal, transmeton KultPlus.

I quajtur “Back to Black” dhe i drejtuar nga regjisori britanik Sam Taylor-Johnson, filmi do të fokusohet në “vitet e gjalla të Winehouse që jetonte në Londër në fillimet e hershme dhe udhëtimin e saj intensiv drejt famës”.

Gjashtë herë fituesja e çmimit Grammy vdiq nga helmimi me alkool në shtëpinë e saj në veri të Londrës më 23 korrik 2011. Winehouse, e cila luftoi me problemet e pijeve dhe drogës gjatë pjesës më të madhe të karrierës së saj, ishte 27 vjeçe.

Spekulimet ishin të shumta se kush do të luante këngëtaren e “Rehab” dhe “Back to Black”. Ylli në rritje Abela, 26 vjeç, është më i njohur për dramën televizive me oktan të lartë “Industria”, për një grup të diplomuarish që konkurrojnë për punë në një bankë të lartë investimesh.

“Si regjisor nuk mund të kërkosh më shumë. Ndihem i emocionuar dhe i përulur që kam këtë mundësi për të realizuar historinë e bukur unike dhe tragjike të Amy në kinema të shoqëruar nga pjesa më e rëndësishme e trashëgimisë së saj – muzika e saj,” tha Taylor-Johnson në një deklaratë të premten./ KultPlus.com

The post Aktorja Marisa Abela do të portretizojë Amy Winehouse në filmin biografik ‘Back to Black’ appeared first on KultPlus.