Gjilan.AL

G-Lan City

A e bllokojnë kremrat kundër diellit, prodhimin e vitaminës D në lëkurë?

Nëse jeni shumë të zellshëm për të aplikuar kremin kundër rrezeve të diellit përpara se të dilni nga shtëpia, a do ta pengojë kjo mbrojtje që lëkura juaj të prodhojë mjaftueshëm vitaminë D?

Një krem kundër diellit me spektër të gjerë ndihmon në bllokimin e dritës ultravjollcë B (UVB), e cila mund të shkaktojë kancer të lëkurës, shkruan Very Well Health përcjell Gazeta Shneta.

Por rrezet UVB janë gjithashtu ato që trupi përdor për të prodhuar vitaminën D në mënyrë natyrale.

Kjo mund të nënkuptojë se përdorimi i kremrave kundër diellit mund të ulë nivelet e vitaminës D, mirëpo ekspertët thonë se kjo nuk duhet të jetë shqetësuese.

“Ka shumë studime që tregojnë se përdorimi i rregullt i kremrave kundër diellit nuk do të ndikonte në nivelet e vitaminës D,” tha Dr. Henry W. Lim, një dermatolog i certifikuar nga bordi në Henry Ford Health në Detroit, Michigan.

Sipas një meta-analize të vitit 2019 të botuar në revistën British Journal of Dermatology, pjesa më e madhe e hulumtimit sugjeron se përdorimi i kremit të diellit ka pak ose aspak ndikim në përqendrimin e vitaminës D në trup.

Megjithatë, studiuesit pranuan se hulumtimet klinike mbi ndikimin e kremrave me SPF të lartë mungonin.

“Askush prej nesh nuk përdor aq shumë,” tha dermatologu Lim, që do të thotë se njerëzit janë më pak të mbrojtur nga dielli dhe janë ende në gjendje të prodhojnë vitaminë D.

A keni nevojë për suplemente të vitaminës D gjatë verës?

Edhe pse kremi kundër diellit nuk duket se zvogëlon prodhimin e vitaminës D, disa ekspertë shëndetësorë rekomandojnë marrjen e një suplementi ditor të multivitaminës ose vitaminës D gjatë gjithë vitit vetëm për të qenë të sigurt.

Megjithatë, shumica e njerëzve mund të marrin mjaftueshëm vitaminë D përmes ekspozimit në diell dhe dietës, tha Melissa Ann Prest, një zëdhënëse kombëtare me bazë në Çikago për Akademinë e Ushqyerjes dhe Dietologjisë.

Salmoni, trofta dhe shojza janë disa nga burimet më të mira dietike të vitaminës D dhe shumë produkte ushqimore, si qumështi dhe drithërat, janë gjithashtu të fortifikuara me vitaminë D.

Ndërsa vitamina D është thelbësore, mbrojtja e duhur nga dielli mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të lëkurës, zhvillimin e rrudhave dhe zbardhjen e lëkurës. /Gazeta Shneta/

The post A e bllokojnë kremrat kundër diellit, prodhimin e vitaminës D në lëkurë? appeared first on Gazeta Shneta.