Gjilan.AL

G-Lan City

12 vite nga vdekja e Elizabeth Taylor, aktore që bëri histori në kinema

Elizabeth Taylor ishte një ikonë e Hollywood-it dhe një aktore që bëri histori në kinema.

Elizabeth Taylor ishte një nga aktoret më të njohura dhe të dashura të kinemasë së Hollywoodit. Ajo lindi në Angli më 27 shkurt 1932 dhe u rrit në SHBA. Karriera e saj fillimisht filloi si aktore e vogël në disa filma, por me kalimin e kohës ajo arriti të bëhej një prej aktoreve më të famshme të botës, shkruan KultPlus.

Taylor ishte një aktore shumë e talentuar dhe ishte e njohur për performancat e saj të fuqishme dhe emocionuese në ekran. Ajo fitoi dy herë çmimin Oscar, një herë si aktore kryesore në filmin “Butterfield 8” në vitin 1960 dhe një herë si aktore e dytë në filmin “Who’s Afraid of Virginia Woolf?” në vitin 1966.

Taylor u bë e njohur për rolet e saj në filma si “Cleopatra”, “Cat on a Hot Tin Roof”, dhe “Giant”.

Përveç karrierës së saj të suksesshme në kinema, Taylor u bë edhe një ikonë e modës dhe stilit. Ajo ishte e njohur për stilin e saj të sofistikuar dhe për veshjet e saj të bukura. Ajo gjithashtu bëri shumë punë bamirëse dhe angazhime politike, duke u bërë një zë për të drejtat civile dhe për luftën kundër AIDS-it.

Taylor vdiq më 23 mars të vitit 2011 në moshën 79 vjeçare në Los Angeles, California, U.S.

Në këtë ditë të shënuar, ne kujtojmë përvjetorin e vdekjes së saj, por Taylor mbetet një simbol i përhershëm i elegancës, bukurisë dhe talentit. / KultPlus.com

The post 12 vite nga vdekja e Elizabeth Taylor, aktore që bëri histori në kinema appeared first on KultPlus.