Gjilan.AL

G-Lan City

11 nga filmat më të mirë për t’u parë në muajin shkurt

Përfshirë filmat e tretë të ‘Ant-Man’ dhe ‘Magic Mike’, ‘Cocaine Bear’ dhe një dokumentar të Pamela Anderson në të cilin ajo tregon historinë e saj – këto janë publikimet e padiskutueshme të këtij muaji, transmeton KultPlus.

(Credit: Alamy)

Shën Omer (Saint Omer)

Pse dikush do të vriste fëmijën e vet? Alice Diop ia bëri vetes këtë pyetje në vitin 2016, kur po shikonte gjyqin e një gruaje franko-senegaleze që kishte lënë fëmijën e saj në një plazh për t’u mbytur. Pasi bëri emër si producente dokumentaresh, Diop i ka kthyer kujtimet e saj nga gjyqi në një dramë magjepsëse, ‘Saint Omer’. Kayije Kagame luan Ramën, një romanciere shtatzënë, e ngjashme me Diopin, e cila planifikon ta përdorë rastin në librin e saj mbi mitin grek të Medeas që vret fëmijë. Guslagie Malanda luan Laurence Coly, gruaja komplekse në gjyq.

Diop përdor me vetëdije shumë trope të dokumentarëve të vërtetë të krimit“, thotë Sheila O’Malley në RogerEbert.com, “ndërsa në të njëjtën kohë i përmirëson ato. Duke vepruar kështu, ‘Saint Omer’ bëhet një reflektim shumë më i madh mbi jetën bashkëkohore franceze. përvoja e emigrantëve dhe hijet që tërheqim me vete ndërsa lëvizim në një hapësirë tjetër.

Filmi u publikua më 3 shkurt në MB dhe Irlandë dhe 9 shkurt në Holandë.

(Credit: Alamy)

Gratë që flasin (Women Talking)

‘Women Talking’ sapo është nominuar për filmin më të mirë dhe skenarin më të mirë të adaptuar në Oscars të këtij viti. I shkruar dhe drejtuar nga Sarah Polley, dhe i nxjerrë nga romani i bazuar në fakte i 2018-ës i Miriam Toew, filmi paraqet Claire Foy, Jessie Buckley, Rooney Mara dhe një aktore franceze Frances McDormand si banorë të një komuniteti të largët fetar ku burrat kanë droguar dhe kanë përdhunuar gratë për vite me radhë. Kur krimet më në fund dalin në dritë, gratë duhet të vendosin se çfarë të bëjnë: të falin sulmuesit e tyre, të luftojnë për drejtësi ose të largohen nga komuniteti, edhe nëse kjo do të thotë, sipas asaj që u është mësuar, se ato do të humbasin shansin e tyre të shkuarjes në parajsë.

Lindsey Bahr në Associated Press thotë se “filmi i jashtëzakonshëm i Polley është ekspresionist dhe lirik, thumbues dhe poetik. Bisedat janë të çrregullta, feminizmi kontradiktor dhe trauma e komplikuar… Është i zgjuar dhe urgjent dhe mund të ndihmojë ata që më parë nuk ishin në gjendje të gjenin fjalë apo edhe ndjenja koherente për përvojat e tyre traumatike.

Filmi u publikua më 9 shkurt në Gjermani, 10 shkurt në MB dhe Irlandë, 16 shkurt në Australi dhe Holandë dhe 17 shkurt në Spanjë dhe Suedi.

(Credit: ZIP CINEMA & CJ ENM Co)

Ndërmjetës (Broker)

Hirokazu Kore-Eda ka shkruar dhe drejtuar një numër të madh filmash të bukur humanë, duke përfshirë edhe çmimet fituese të çmimeve të vitit 2018, “Klifters”. I vendosur në Korenë e Jugut, heroi i saj i pamundur (Song Kang-ho, ylli i Parazitit) është një pronar lavanderie me një situatë shokuese: ai merr foshnjat nga “kutia e foshnjave” të një kishe, aty ku njerëzit mund të lënë fëmijë të padëshiruar, dhe më pas ua shet ato foshnje prindërve të mundshëm birësues. Megjithatë, detektivët e policisë po e vëzhgojnë, e po ashtu edhe nëna e re e fëmijës së fundit që po shet. Sado e errët që mund të tingëllojë kjo premisë, ‘Broker’ bëhet një film qesharak dhe me zemër të madhe për një grup të vetmuarish që bëhen një familje.

Ka një simpati të habitshme për vendimet e pafalshme që marrim, një durim për të gjitha udhëtimet e çuditshme që duhet të bëni për të larguar pakënaqësinë e trashëguar nga brezat“, thotë Ella Kemp në IndieWire. “Dhe, disi, regjisori gjen gjithmonë një mënyrë për të parë dritë në të gjitha.

Filmi u publikua më 3 shkurt në MB.

(Credit: Netflix)

Pamela, Një histori dashurie (Pamela, A Love Story)

Seriali dramatik i vitit të kaluar tregoi se si kaseta seksuale e muajit të mjaltit të Pamela Anderson dhe Tommy Lee u vodh, u kopjua dhe u shpërnda në të gjithë botën. Seriali dukej se e mbështeste Anderson-in, por ai u realizua pa bashkëpunimin e saj, dhe kështu në një nivel producentët po përjetësonin vetë shfrytëzimin që pretendonin se e dënonin. Siç tha Laura Martin në rishikimin e saj të BBC Culture: “Ndjehet si gjëra të ashpra që, për fat të keq, kanë lehtësuar që viktima e jetës reale të shtyhet në mënyrë të padëshiruar në titujt e një episodi që ka të ngjarë të harrojë.” Tani, një dokumentar intim nga Ryan White, regjisori i Serena dhe Good Night Oppy, i lejon Anderson të prezantojë jetën e saj ashtu siç dëshiron – si dhe duke lejuar Netflix të marrë nivelin e lartë moral nga Disney+. “Unë e bllokova atë kasetë të vjedhur nga jeta ime për të mbijetuar, dhe tani që gjithçka po kthehet përsëri, ndihem i sëmurë“, thotë Anderson në trailerin e ‘Pamela, A Love Story’. “Unë dua të marr kontrollin e narrativës për herë të parë.”

Filmi u publikua në Netflix më 31 janar.

(Credit: Alamy)

Jean blu (Blue Jean)

Në vitin 1988, qeveria konservatore e Margaret Thatcher prezantoi klauzolën 28 në Mbretërinë e Bashkuar, një ligj që ndalon autoritetet lokale të “promovojnë homoseksualitetin” dhe shkollat “të mësojnë homoseksualitetin si një marrëdhënie familjare e pretenduar”. Është një kohë nervoze për Jean (Rosy McEwan), heroina e dramës së nominuar për “Bafta” të Georgia Oakley. Një mësuese e edukimit fizik në një marrëdhënie të lumtur me të njëjtin seks, Jean preferon ta mbajë sekret seksualitetin e saj në shkollë. Por kur një nxënëse e re, Lois (Lucy Halliday), e vë re në një lokal lezbikesh, ajo ka frikë se sekreti do të dalë në shesh.

Ky debutim i mrekullueshëm nga shkrimtarja dhe regjisorja Georgia Oakley përdor një studim intim të personazheve si një lente përmes së cilës mund të shikohet një periudhë krize dhe tronditjeje të thellë për komunitetin gay”, shkruan Wendy Ide në Screen Daily. “Është një fotografi e arritur jashtëzakonisht në çdo nivel, jo më pak në performancat e ndjeshme dhe jashtëzakonisht autentike.

Filmi u publikua më 10 shkurt në MB dhe Irlandë.

(Credit: Warner Bros)

Vallëzimi i fundit i Majkut Magjik (Magic Mike’s Last Dance)

Channing Tatum tregon përsëri formën e tij për filmin e tretë dhe të fundit në serinë e tij të striptistëve meshkuj, me regji, siç ishte filmi i parë, nga Steven Soderbergh. Personazhi i Tatum, Mike Lane, ka punuar si banakier në Miami që nga ngjarjet e Magic Mike XXL (2015). Kërcimi i fundit i ‘Magic Mike’ është frymëzuar nga një shfaqje reale skenike, “Magic Mike Live London”, e cila u krijua nga Tatum në vitin 2018. Por u nxit edhe nga dëshira e tij për t’i dhënë Majk një homologe të fuqishme femër.

Në të vërtetë, dy filmat e parë kanë të bëjnë me burra të krijuar për gra, ose njerëz që i pëlqejnë burrat, por asnjëri prej tyre nuk kishte karaktere vërtet të forta femërore”, i tha ai Jessica Pressler në Vanity Fair, “kështu që u duk sikur ne i mashtronim njerëzit në njëfarë niveli. Sikur të kemi mashtruar kodin.

Filmi u publikua nga 9 shkurt ndërkombëtarisht.

(Credit: Disney)

Ant-Man and The Wasp: Quantumania

Dy filmat e parë Ant-Man ishin në shkallë të vogël në më shumë se një. Ata mbaheshin nga sharmi i udhëheqësit të tyre, Paul Rudd, por ishin të parëndësishëm dhe të harrueshëm: a mund të kujtohet dikush se kush ishte zuzari në filmin Ant-Man and the Wasp të 2018-ës? Drejtori i serialit, Peyton Reed, premton se filmi i tretë Ant-Man do të jetë ndryshe. Në vend në San Francisko, ai ka bërë një aventurë epike të vendosur në një univers mikroskopik të sunduar nga Kang Pushtuesi (Jonathan Majors) që udhëton në kohë.

Njerëzit ndiheshin sikur: “Oh, këta janë pastrues të vegjël argëtues pas një filmi gjigant Avengers”, tha Reed për Clark Collis nga EW. “Për këtë të tretën, thashë, ‘Nuk dua të jem më pastrues i qiellzës. Dua të jem filmi i madh i Avengers’… Më dukej interesante të marr Avengers më të vegjël – ndoshta në mendjet e disa njerëzve Avengers më pak të fuqishëm – dhe i vendosi kundër forcës më të fuqishme në multivers.”

Filmi u publikua nga 15 shkurt ndërkombëtarisht.

(Credit: Universal)

Trokitni në kabinë (Knock at the Cabin)

Nëse kinemaja amerikane na ka mësuar diçka, është se të shkosh me pushime në një kasolle në pyll është gjithmonë një ide e tmerrshme. Personi i fundit që na mësoi këtë mësim është M Night Shyamalan (Shqisa e Gjashtë, Shenjat), i cili ka përshtatur ftohësinë e tij apokaliptike nga romani horror makth i Paul Tremblay, “Kabina në fund të botës”. Në këtë rast, njerëzit mjaft budallenj për të qëndruar në një kasolle të izoluar janë një vajzë (Kristen Cui) dhe prindërit e saj (Jonathan Groff dhe Ben Aldridge). Katër të huaj (Dave Bautista, Rupert Grint, Nikki Amuka-Bird, Abby Quinn) vijnë në derën e tyre dhe njoftojnë se një anëtar i familjes duhet të sakrifikohet, ose përndryshe raca njerëzore do të fshihet. Pjesa e çuditshme është se të huajt mund të thonë të vërtetën.

A ia vlen të shpëtosh njerëzimin? A jemi mirë? Eksperimenti njerëzor – a funksionon ky?

Filmi u publikua nga 1 shkurti ndërkombëtarisht.

(Credit: Universal Pictures)

Ariu i Kokainës (Cocaine Bear)

Bazuar shumë, shumë lirshëm në një histori të vërtetë, ‘Cocaine Bear’ është një komedi horror e vendosur në vitin 1985, kur një tregtar droge hedh një qese me kokainë nga avioni i tij. Plani është që një nga punonjësit e tij do të mbledhë çantën, por një ari i zi gëlltit përmbajtjen e saj së pari dhe tërbohet nëpër një pyll të Gjeorgjisë në një furi të çmendur nga droga. Potencialisht filmi më argëtues rreth kaosit të lidhur me ursinën që nga ‘Paddington 2’. Në ‘Cocaine Bear’ luan Keri Russell, O’Shea Jackson, Alden Ehrenreich dhe i ndjeri Ray Liotta si alpinistët dhe gangsterët e pafat që janë në pyll në atë kohë.

Është drejtuar nga Elizabeth Banks (Pitch Perfect 2, Charlie’s Angels), i cili i tha Peter Grey në AU Review: “Unë i dua personazhet që janë qesharak dhe të dobët. Mendoj se kur je përballë një ariu të lartë në kokainë, nuk është kështu. Pavarësisht se kush jeni.

Filmi u publikua nga 22 shkurt ndërkombëtarisht.

(Credit: Alamy)

E mrekullueshmja Maurice (The Amazing Maurice)

‘Puss in Boots: The Last Wish’ nuk është filmi vizatimor i vetëm fantazi i këtij dimri për një mace që flet. Tjetri është ‘The Amazing Maurice’, përshtatur nga romani për fëmijë i vlerësuar me çmime të Terry Pratchett, dhe ku shfaqet Hugh Laurie si zëri i maces titullare. Maurice është truri pas një mashtrimi të lidhur me Pied Piper.

Sa herë që gjen një fshat me pamje premtuese, ai udhëzon bandën e tij besnike të minjve (përfshirë një të shprehur nga David Tennant) të kryejnë trazira, ku shoku i tij njerëzor me sjellje të butë, Keith (Himesh Patel), i ofron të merret me infektimin e brejtësve. Problemi fillon kur ata vijnë në një qytet që tashmë ka problemin e tij të mirëfilltë të minjve dhe grabitësit e tij të vërtetë – ose kështu duket.

“‘The Amazing Maurice’ është një trazirë budallallëku nga fillimi në fund, duke shfaqur aktorë më të mirë që e përgatisin bukur“, thotë Cath Clarke në The Guardian. “Ky është një film me shumë sharm dhe i jep kinemasë minjtë e saj më të dashur që nga ‘Ratatouille’.

Filmi u publikua më 1 shkurt në Francë, 2 shkurt në Meksikë, 3 shkurt në SHBA dhe Indi dhe 9 shkurt në Gjermani.

(Credit: Netflix)

Vendi juaj ose i imi (Your Place or Mine)

Publikuar pikërisht në kohën e Ditës së Shën Valentinit, yjet e ‘Your Place or Mine’, Reese Witherspoon dhe Ashton Kutcher si dy miqtë më të mirë platonikë afatgjatë. Ajo jeton në Nju Jork dhe ai në Los Anxhelos, por kur ata i ndërrojnë shtëpitë për një javë, në mënyrë që ajo të ketë pushime ndërsa ai kujdeset për djalin e saj, ata e kuptojnë… mirë, ndoshta mund ta merrni me mend se çfarë vijnë për të realizuar.

‘Your Place or Mine’ premton të jetë një komedi romantike arketipale e Hollivudit, që nga premisa e saj te aktorët e saj deri te regjisori-regjisorja. Por kjo nuk është një kritikë. Industria e filmit është larguar nga ky lloj trajtimi i ëmbël për dekadën e fundit, kështu që ka ardhur koha që të bie në dashuri me romcom-in edhe një herë.

Filmi u publikua më 10 shkurt në Netflix. / KultPlus.com

(Image credit: Warner Bros)

The post 11 nga filmat më të mirë për t’u parë në muajin shkurt appeared first on KultPlus.